Wybieramy zajęcia dodatkowe dla dziecka

Tegoroczne wakacje to już historia. Rozpoczął się kolejny rok szkolnych zmagań. Warto pamiętać, że edukacja naszego dziecka nie kończy się na lekcjach i odrabianiu zadań domowych. Dziecko powinno się rozwijać i realizować w kierunku swoich zainteresowań. Zadaniem rodziców jest pomoc w rozwijaniu pasji ich dzieci. Dobrze dobrane zajęcia rozwiną pasje i zainteresowania, umiejętności, a co najważniejsze będą dawały radość.

Czym są zajęcia pozalekcyjne?

Zajęcia dodatkowe mają na celu rozwój zainteresowań oraz zdolności dziecka. Motywują również do efektywnego i mądrego spędzania wolnego czasu.

Obecnie na rynku do wyboru  mamy całe mnóstwo zajęć dodatkowych. Można wybrać coś naprawdę ciekawego i kreatywnego. Pamiętaj jednak o tym, by nie przesadzić z ilością zajęć. Dziecko powinno mieć czas na odpoczynek. Zbyt duża ilość zajęć może poskutkować zmęczeniem oraz zniechęceniem wobec zajęć dodatkowych.

Kryteria wyboru zajęć pozalekcyjnych.

  • Podążaj za zainteresowaniami dziecka. Zajęcia dodatkowe powinny cieszyć. Nie mogą być tylko i wyłącznie obowiązkiem. Dziecko powinno brać czynny udział w wyborze zajęć dla siebie.
  • Nie ulegaj modzie.
  • Bierz pod uwagę usposobienie oraz charakter Twojego dziecka. Jeśli Twoje dziecko jest ruchliwe i posiada niespożyte zapasy energii, wybierz zajęcia sportowe. Dla dzieci spokojniejszych, posiadających charakter introwertyczny wybierz plastykę lub muzykę.
  • Sprawdź miejsce, w którym będą miały się odbywać zajęcia.
  • Sprawdź kompetencje oraz umiejętności prowadzących. Prowadzący zajęcia musi mieć szczególne podejście do dzieci, powinien być pasjonatem swojej pracy. 

Pamiętaj!

Nawet najlepsze zajęcia dla dziecka, nie zastąpią dziecku kontaktu z rodzicami. Będąc w domu, spędzajcie czas razem. Rozmowa, gry w planszówki, oglądanie filmów, wspólne spacery sprawiają, że uczycie się siebie nawzajem. W domu, w którym relacje rodzinne  są najważniejsze, dzieci rozwijają się najszybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *